Shrnutí lekce ke Dni seniorů. Konverzace na téma: "Mezinárodní den seniorů" plán lekce (přípravná skupina) na téma

21.04.2024
Vzácné snachy se mohou pochlubit tím, že mají s tchyní vyrovnaný a přátelský vztah. Většinou se stane pravý opak

MKOU "Dzhavankent střední škola"

Plán - osnova

hodina otevřené třídy v 6. ročníku

na téma:

"Den starých lidí"

v. Džavankent

2017

cíle:


    Vzbudit ve studentech pocity respektu, pozornosti, soucitu, vnímavosti a citlivosti vůči starším lidem.


    vzbudit touhu postarat se o ně, poskytnout pomoc v podnikání a umět jim svými činy přinášet radost;


    Zajistit, aby tyto pocity prošly myšlenkami studentů, byly přijaty srdcem a proměnily se v laskavé, krásné činy.


Formulář:

Diskuse

Průběh třídy

Učitel:

Fáze I. Z historie Dne seniorů.

Od roku 1992 se v Rusku slaví 1. říjen jako Den starších lidí. Tento svátek je poctou staleté tradici úcty a úcty k lidem starší generace. Každý z nás má v tento den příležitost nejen poblahopřát lidem starší generace a vyjádřit jim vděčnost, ale také dát jim pocítit naši péči a pozornost.

Při oslavě Dne seniorů ve škole v prvé řadě vzpomínáme na naše prarodiče, prarodiče a pradědy. Začnou děti seznamovat s rodinnou historií.

Úzký kontakt mezi dítětem a staršími členy rodiny citově obohacuje rodinné vazby, posiluje rodinné tradice a nastoluje kontinuitu mezi generacemi.


1. moderátor: 1. října většina zemí světa slaví Mezinárodní den seniorů. Tento svátek byl stanoven výnosem Valného shromáždění OSN v roce 1990.

Nejprve se svátek starých lidí slavil jen v Evropě o něco později, tradice slavení tohoto dne se přenesla do Ameriky. A teprve od 90. let minulého století se tradice vzdávat hold starším lidem stala celosvětovou.

Mezinárodní den seniorů se ve skandinávských zemích slaví ve zvláštním měřítku. V předstihu se na ni připravují koncerty a mnoho televizních a rozhlasových pořadů. V tento den se televizní a rozhlasové vysílání přizpůsobuje vkusu starších lidí a vysílá programy s přihlédnutím k jejich preferencím.
Kromě toho se však pořádají četné festivaly pořádané sdruženími na ochranu práv starších lidí. Pořádají se také speciální typy kongresů a konferencí, jejichž hlavním účelem je ochrana práv a zájmů starších lidí ve společnosti a vzdělávání v této oblasti. Ke Dni seniorů je věnováno mnoho charitativních akcí.

2. moderátor: V tento den se hlavy vlád často obracejí na místní samoorganizace s cílem zaměřit pozornost občanů země a celé planety na vytvoření „společnosti pro všechny věkové kategorie“, poskytování lepších životních podmínek starším lidem a dělání všeho. prodloužit jejich životnost.

Etapa II. Tradice ctění starších.


Učitel: Věděli jste, že tradice uctívání starších má kořeny v dávné minulosti?

I v Koránu se říká, že je třeba ctít své starší, a pak můžete žít dlouhý, šťastný život.
Ruští rolníci, kteří svým dětem vštěpovali lásku k vlasti, vychovávali je na hrdinských činech svých předků, se jim také snažili ukázat, že láska k vlasti začíná láskou k rodičům a projevováním úcty ke starším lidem. Slované považovali úctu k otci a matce za hlavní lidskou ctnost.

Podle selské etiky, jejíž požadavky se teenageři museli naučit, byli hodni respektu nejen rodiče, ale i všichni starší lidé obecně. Dospívající přitom nemuseli sami rozhodovat o tom, zda ten či onen starý muž je či není hoden jejich péče, úcty a respektu. Podle Slovanů požadují stařešinové úctu k sobě samým prostě proto, že žili dlouhý, těžký život a udělali pro lidi hodně. Velkou roli v navození tohoto pocitu u dětí hrály pohádky a příběhy náboženského a poučného charakteru. A jistě dobře znáte pohádky, kde hrdina, který je hrubý na stařenu nebo starce, prodělává neúspěchy a po omluvě od nich dostává užitečné rady. („Morozko“, „Ivan, selský syn“ atd.) Po večerech v teplých chýších vyprávěli prarodiče svým vnoučatům skutečné příběhy o úctě ke starému muži. Přineste dítěti štěstí.

1. moderátor: Smysl úcty ke starším se dětem vryl i do masa a kostí díky příkladům ze života vlastní rodiny i celé vesnické komunity. Na rodinné hostině dostali starší lidé čestné místo, dospělí členové rodiny byli pozorní ke starému dědovi, který si odsloužil, a žádali ho o radu. Při rodinném rozdělení, kdy ženatý syn zamýšlel žít ve vlastním domě a domácnosti, měl poslední slovo starý otec. Na vesnické schůzi – setkání dospělých mužů na vesnici – často rozhodoval názor starších na určitou otázku.

Stupeň III. Starší člověk v naší společnosti.


2. moderátor:
Jaký je postoj ke starším lidem v naší společnosti?
K tomuto incidentu došlo v Dněprodzeržinsku 22. dubna 2009. Teenageři si hráli na gestapo: válečný veterán byl popálen žhavým železem a rozřezán skleněnými střepy. Takový čin je samozřejmě nehorázná krutost a nemorálnost, naštěstí je ojedinělý. Ale není možné stejně bolestně ublížit slovy a nepozorností? Copak si skoro každý z nás nevzpomene na incident, jehož byl účastníkem či svědkem, kdy se se staršími lidmi zacházelo bez úcty, padlo urážlivé slovo nebo se na ně prostě zapomnělo? Bohužel je to tak. Proč je to v civilizované společnosti možné a jak překonat neúctu k druhým?
(Rozhovor se studenty o navrženém problému).

Stupeň IV. Vojenské pozadí našich starších.


Učitel: Pamatujme, že moderní staří lidé jsou váleční veteráni, domácí frontoví pracovníci, děti války, kteří si svou krví a utrpením vykoupili naši svobodu v těžké válce a dali nám možnost narodit se a žít v míru. Byli nazýváni generací vítězů, trpěli neslýchanými tragédiemi a hromovými vítězstvími Velké vlastenecké války - naši veteráni. Jejich podílem byla ta nejstrašnější válka, jakou Země nikdy nepoznala. Po zbytek života sní o bombových útocích, boji proti muži a jejich domovech v plamenech. Veteráni pro nás udržovali naši vlast nezávislou, bránili města, obnovovali její bohatství a krásu za cenu neuvěřitelného úsilí a obětavosti. Doufali, že jejich děti a vnoučata budou žít lépe a nebudou znát jejich utrpení.

Měli to za války lehké? Víme hodně o hrdinech války, jejich hrdinských hrdinech. Ale to je mládí dnešních starých lidí. Ale pro lidi vzadu to nebylo o nic jednodušší. V závodech a továrnách, které zajišťovaly frontu vše potřebné, pracovaly ženy, staří lidé a náctiletí, 15-16letí chlapci a dívky, jako nyní my. A to jsou i dnešní staří lidé. Připomeňme si jejich vojenské mládí.

2. moderátor: Pracovní směna 15-16letých dělníků trvala 12-13 hodin a často nocovali přímo v továrnách, aby neztráceli čas cestováním domů a nepřišli pozdě do práce. Za 20 minut zpoždění v práci se podle válečných zákonů neplatily žádné slevy na věk; Mladší kluci pracovali v pomocných dílnách 6 hodin a pak šli do školy. Naši vrstevníci museli nosit krabice s produkty o hmotnosti 50-60 kg, protože v továrnách často nezůstaly žádné zvedací mechanismy. Pro dělníky nebyly žádné víkendy, svátky ani prázdniny. Nemocenská byla zpravidla poskytována pouze při velmi vysokých teplotách a v mnoha pracovních oblastech byla velká zima: nebylo dostatek paliva a palivového dřeva. A jak se mladí dělníci radovali z toho, že v továrnách občas dostávali jídlo. Jaké to bylo?


Pracovník závodu na výrobu nábojnic v Uljanovsku vzpomíná: „K prvnímu chodu nám dali polévku, pokud by se to dalo nazvat polévkou: 5–6 hrášku, 2–3 kousky brambor a voda – to je vše, co se na talíři našlo. U druhého chodu byla kaše, ale zrna nebyla vyčištěná, takže tam byly malé oblázky a písek. Někdy dávali na druhý chod řepu nebo kopřivu. Třetí den dostali dělníci čaj a velmi zřídka kompot. Náklady na oběd v kantýně byly odečteny z platu.“ Ale tito lidé byli šťastní, protože v mnoha městech nic takového nebylo.
Nejsou naši staří lidé hodni úcty jen proto, že přežili tuto hroznou válku a vytrvali?

V etapa. Starší člověk v rodině.


1. moderátor: Každý z nás má prarodiče, starší příbuzné a jen sousedy. V dnešní době si dovolujeme mluvit o jejich výhodách i nevýhodách, o problémech spojených se společným soužitím, zapomínáme na moudrá poučky z minulosti. Kdo z nás nikdy nereptal na babičku, jejíž péče se zdá přehnaná? Později se stydíte, ale ne vždy máte sílu přiznat chybu. V mládí je podle psychologů postoj ke starým lidem obzvláště kritický, někdy až negativní. I když by se zdálo, že energie mládí, zkušenosti a moudrosti stáří by se měly doplňovat. Co dělat?
(Rozhovor se studenty o navrženém problému. Můžete provést hru na hrdiny, kde si dokážete představit často se vyskytující problematické situace ve vztazích se starými lidmi. Situace navrhují samy děti nebo učitel a poté je společně analyzují).

Starší člověk by měl cítit, že ho jeho rodina, děti a vnoučata potřebují. Řekněte svým blízkým častěji, jak moc je milujete, jak moc byste se bez nich neobešli. Nechte si poradit v některých otázkách.

Například. Jak vařit to nebo ono jídlo. Nebo se nabídněte, že spolu něco uvaříte na rodinnou večeři. Umístěte nejstaršího člena rodiny do čela stolu. Ptejte se na minulost - poskytněte starým lidem radost - protože o ní opravdu rádi mluví. Projevujte maximální pozornost, lásku, respekt a hlavně buďte tolerantnější.

Ale malé děti a starší lidé nacházejí společnou řeč dobře. Rádi spolu tráví čas: procházky, hraní. Děťátka totiž vnímají starší lidi pozitivně. Vzpomeňte si také na své dětství.

^ Výsledek:

Učitel: Chlapi, dokud jsme mladí a silní, obklopíme ty, kteří jsou slabí a křehcí, teplem a péčí. Vždyť to jsou naši prarodiče. Den seniorů nám dává možnost zastavit se, rozhlédnout se kolem sebe a zamyslet se nad tím, jaké stáří každého z nás čeká. Čas plyne rychle. Brzy se stanete dospělými a silnými a vaši rodiče budou slabí a staří. Neopakuj zradu svých rodičů.

Buďme ke stáří milosrdní!

Ryzhova Tatyana Gennadievna Učitel-logoped, první kvalifikační kategorie, MB předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola č. 59" kombinovaného typu, Novokuzněck

Cíl: Formování respektu ke starším lidem.

Vzdělávací cíle: rozvíjet dovednost koherentního, sekvenčního převyprávění klíčových problémů; cílené vnímání a analýza karikatury „Seznamte se s babičkou“; aktivovat a obohacovat slovní zásobu na téma „Den seniorů“; upevnit dovednost gramaticky správné formulace výroků.

Nápravné a rozvojové cíle: rozvíjet svobodnou komunikaci; dialogické a monologické formy řeči; rozvíjet operace myšlení (zobecnění, analýza), pozornost, sluchová paměť. Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku, koordinaci pohybů, tempo a rytmus řeči.

Vzdělávací cíle: upoutat pozornost dětí k Mezinárodnímu dni seniorů. Pomozte dětem pochopit, že péče o blízké starší lidi by měla být neustálá.

Vybavení: ICT - multimédia, kreslený film „Seznamte se s babičkou“, mnemotechnická tabulka.

Přípravné práce: psaní příběhu o prarodičích, učení poezie, výroba přáníček.

Organizace času

Logoped čte báseň

JAKO NAŠE BABIČKA

Jako u naší babičky

Dobré palačinky!

Sedli jsme si vedle sebe

Zaléváme je medem,

Zalijeme mlékem.

Jsem drahá své babičky

budu tě moc líbat,

Koneckonců moje babička

Velmi, velmi laskavý.

Taťána Bojková

Řečový terapeut. O kom je tato báseň?

Děti. O babičce.

Řečový terapeut. Jaký člověk je babička?

Děti. Starý, starý.

Řečový terapeut. Takový člověk se nazývá starší člověk. Řekněte mi, máte v rodině starší lidi?

Děti. Jsou tam prarodiče.

Řečový terapeut. Nyní se podíváme na karikaturu „Seznamte se s babičkou“ a pak s vámi budeme mluvit.

Sledování karikatury (8 min)

Logoped klade dětem otázky

Řečový terapeut. Kdo přišel na návštěvu k rodině?

Řečový terapeut. Jak rodina přivítala vaši babičku?

Řečový terapeut. Co dělali máma a táta později?

Řečový terapeut. Co dělala babička v kuchyni a kdo jí s tím pomáhal?

Řečový terapeut. Co vařila babička s vnukem?

Řečový terapeut. Co přinesli máma a táta do pokoje?

Řečový terapeut. Co dali na stůl?

Řečový terapeut. Kdo chyběl na stole?

Řečový terapeut. Jací byli rodiče a chlapec?

Řečový terapeut. Kdo je přišel navštívit?

Řečový terapeut. Jak jste pozdravili babičku?

Řečový terapeut. Kam se poděla celá rodina a proč?

Posílení dovednosti gramaticky správné formulace výroků

Zavolej mi laskavě

Babička - babička;

Kuzya - Kuzenka;

Koláč - koláč;

Samovar - samovar;

Stůl - stůl;

Poháry - poháry;

Cukr je cukr.

Počítejte 1,2,5

Host, rodina, babička, kluk.

Vyberte příbuzné slovo

Babička - babička, babička, babička.

Host - navštívit, hotel, hotel.

Vnuk - vnučka, pravnuk.

Rodina – rodina, semeno, rodiny.

Rozvoj obecné motoriky, koordinace řeči, tempa a rytmu pohybů

S babičkou jdeme spolu na procházku, Chůze v kruhu

Půjdeme podél listů jako had nohama, Chodíme jako had

Pojďme skákat přes kaluže 1,2,3, Skákat počítat

Nikoho lepšího na světě nenajdete. Obejmi svého souseda

Ryžová T.G.

Převyprávění karikatury na základě mnemotechnické tabulky v řetězci:

„Mnemotechnické pomůcky“: Babička, rodina, kuchyně, stůl, židle, dveře

shrnutí:

Řečový terapeut. Co nového jste se dnes naučili?

Řečový terapeut. Kdo jsou starší lidé?

Řečový terapeut. Jak zdravit příbuzné a starší lidi?

Maria Sirotkina
Přímé vzdělávací aktivity na rozvoj řeči na téma „Den seniorů“ (přípravná skupina)

obsah programu

Vzbudit v dětech pocity respektu, pozornosti, soucitu, vnímavosti, citlivosti k Ke starým lidem.

Vzbuďte touhu starat se o ně, poskytovat pomoc v podnikání a umět jim svými činy přinášet radost;

Zajistit, aby tyto pocity prošly myšlenkami dětí, byly přijaty srdcem a proměnily se v laskavé, krásné činy;

rozvoj schopnost vést konverzaci na aktuální téma, jasně formulovat své myšlenky, odpovědět na položenou otázku celou větou

Vybavení a materiály:

Osobní počítač

Prezentace v téma: « Den starších lidí»

Dnes chci začít naši lekci hádanky: (2 snímky)

Tajemství (E, Blaginina)

Řeknu ti hádanku,

A hádejte.

Kdo si dá náplast na patu,

Kdo žehlí a opravuje prádlo?

Kdo ráno uklízí dům,

Kdo vyrábí velký samovar?

Kdo si hraje s jeho malou sestrou?

A vezme ji do bulváru?

Kdo vyšíval třásňový koberec

(Mé malé sestře - zdá se mi všechno)

Kdo píše podrobné dopisy?

Vojákovi, mému otci?

jehož vlasy jsou bělejší než sníh,

Jsou vaše ruce žluté a suché?

Kterého miluji a lituji

O kom jsi psal básně?

Lidi, o kom myslíte, že si dnes budeme povídat?

O staří lidé, prarodiče.

To je pravda, dnes se budeme věnovat naší lekci Ke starým lidem.

Kdo je to starý muž?

(Odpovědi dětí)

Starší člověk je

Ten, kdo žije velmi dlouho

Plný citu

Občanská povinnost

Kdo ví, jak milovat, koho

Může snít

Kdo jsou cizí chyby

Ví, jak odpustit!

Ať je starý,

Starší muž,

Ale duší a srdcem

Navždy mladý,

Život ví, jak ocenit a

Žije pro ostatní!

/N. Vedenyapina/

Víte, kdy se slaví svátek všech prarodičů?

(odpovědi dětí) (3 snímky)

Mezinárodní den seniorů lidé v naší zemi (jako v mnoha jiných) slavil 1. října. Při přípravě na tuto lekci jsem se dozvěděl, že v Moldavsku se slaví Den babičky poslední zářijovou sobotu, v Polsku - 28. ledna, ve Francii - první neděli v březnu, v Japonsku třetí neděli v září.

Proč se tento svátek slaví na podzim?

(Odpovědi dětí).

(4 snímky)

Období života, kdy lidé překračují hranici 60 let, je podobné podzimu. Mezi lidmi není divu Oni říkají: "Stáří je podzim života". V tomto období jsou lidé náchylní k nemocem, stávají se slabými, bezbrannými, a proto chtějí více pozornosti od svých dětí a vnoučat.

Tento svátek je skvělou příležitostí navštívit babičky, udělat pro ně něco hezkého a dát jim zase trochu své pozornosti a lásky.

Bohužel v moderním světě není vše tak, jak má být. jak se chovají ke starším lidem, ale dříve bylo vše naopak - Podle selské etiky, jejíž požadavky se děti musely naučit, byli hodni respektu nejen rodiče, ale obecně všichni starší lidé. Děti přitom nemusely samy rozhodovat o tom, zda je ten či onen stařec hoden či není hoden jejich péče, úcty a úcty. Podle Slovanů požadují stařešinové úctu k sobě samým prostě proto, že žili dlouhý, těžký život a udělali pro lidi hodně. Velkou roli v navození tohoto pocitu u dětí hrály pohádky a příběhy náboženského a poučného charakteru. A jistě dobře znáte pohádky, kde hrdina, který je hrubý na stařenu nebo starce, prodělává neúspěchy a po omluvě od nich dostává užitečné rady. ( "Morozko", "Ivan, rolníkův syn" atd.) Po večerech v teplých chýších vyprávěli prarodiče svým vnoučatům skutečné příběhy o tom, jak se projevovala úcta ke starým osoba. Přineste dítěti štěstí.

Nepřemýšlíme o tom, že naše činy způsobují bolest a odpor našim starším.

Babička onemocněla

Proč u babičky

Bolelo tě srdce?

Možná bych neměl

Točení kolem stolu?

Možná má obavy

Babička, když jsem

Na dvoře s klukama

Hraju pozdě?

Pro babičku to může být těžké

Začali mýt nádobí?

Ne, zlobím babičku

nikdy nebudu!

Pomozte jí kolem domu

Budu tam po škole.

Bude zase babičkou

Veselé a veselé!

(A. Starikov)

Vědci vypočítali, že do padesáti let srdce muž dělá práci, rovnající se zvednutí nákladu o hmotnosti 18 tun do výšky 227 kilometrů. Můžete se unavit! Postarejte se proto o své prarodiče.

Teď odpověz na můj otázky: (5 snímků)

1. Máte prarodiče?

2. Jak jsou staré?

3. Má vaše rodina prarodiče?

4. Žijí vaši prarodiče ve vaší vesnici?

5. Jak často je navštěvujete?

6. Chcete, aby s vámi bydleli prarodiče v jednom domě?

7. Až vaši rodiče zestárnou, chcete, aby žili s vámi?

8. Jste připraveni pečovat o své nemocné starší příbuzné?

O koho by se podle vás měl starat především? staří lidé?

Dozvěděli jsme se hodně o životě vašich prarodičů, děkujeme vám hoši za zajímavé příběhy.

(6 snímků)

Dědečkovy vousy rostou takhle,

Že mě vždycky překvapí.

"S ním," řekla matka, "nebudeš uvnitř problémy:

Děda má ve vousech hodně mozků.“

A je to pravda: příbuzní požádají o radu,

Pohladí si vousy a řekne v odpověď.

Občas dědečkovi závidím

Kéž by mi dříve narostly vousy.

Jak rozumíte výrazu: „Spousta mozků ve vousech“?

Ano kluci Člověk, který už hodně prožil a viděl, vždy správně, potřebně poradí. A tím víc žije Člověk, čím víc toho ví a umí, tím je zkušenější a moudřejší. To jsou naši dědové a babičky: Jsou to naši nejmoudřejší lidé.

A teď navrhuji odpovědět otázka: Proč miluješ své prarodiče? (7 snímků

Starší člověk by měl cítitže ho potřebuje jeho rodina, děti, vnoučata. Řekněte svým blízkým častěji, jak moc je milujete, jak moc byste se bez nich neobešli. Poraďte se s nimi, sdílejte svou radost a úspěchy. Projevujte maximální pozornost, lásku, respekt a hlavně buďte tolerantnější.

Věnujte se proto části domácích prací co nejčastěji (mytí nádobí, úklid atd.) sobě. Nenechávejte tuto záležitost na babičce nebo matce.

Když se starší vrátí domů z ulice, pomozte jim se svléknout a přineste jim pantofle.

A pokud jdete s rodiči na návštěvu nebo na procházku, nespěchejte s nástupem do transportu. Nechte své starší příbuzné posadit se na prázdné místo. Zejména ženy. Zřídka odpočívají.

A abyste se dotkli srdce každého z vás, navrhuji, abyste se podívali na následující fotografie, na kterých vám prarodiče prozradí, jak jsou pro ně jejich vnoučata důležitá a milovaná. (8-17)

A i když vaši prarodiče na těchto fotografiích nejsou, věřte, že v jejich srdcích zní stejná slova. (18 snímků)

Chlapi, dokud jsme mladí a silní, obklopíme ty, kteří jsou slabí a křehcí, teplem a péčí. Vždyť to jsou naši prarodiče. Brzy se stanete dospělými a silnými a vaši rodiče budou slabí a staří. Neopakuj zradu svých rodičů.

Buďme ke stáří milosrdní!

Naděžda Gribová

Shrnutí dovolené« Den starších lidí»

cílová: Rozvíjet hudební a tvořivé schopnosti dětí, pěstovat úctu ke starším lidem, pomáhat upevňovat vztah mezi rodinou a předškolním výchovným zařízením.

Úkoly:

Vzbudit v dětech úctu, lásku ke starší generaci a touhu dozvědět se více o jejich životě;

Rozvoj komunikačních dovedností, souvislá řeč, schopnost analýzy, navazování rodinných vazeb, znalostí;

Seznámení s historií Dovolená, prohloubení znalostí o vašem původu.

Pěstujte smysl pro zodpovědnost a týmovou práci při přípravě Dovolená.

Přípravné práce.

Kreslení portrétů babiček s dětmi na dané téma. Učení básní, písní, tanců na dané téma. Děti jsou dány cvičení: zjistěte si od rodičů co nejvíce o svých babičkách (kde jste studovali, kde jste pracovali nebo pracujete; podívejte se na fotografie svých prarodičů atd.); výroba suvenýrů pro prarodiče Dovolená, vlastníma rukama; připravit se na Dovolená pozvánky pro hosty (hosty z řad pracovních a válečných veteránů a ty, kteří v této konkrétní školce pracovali).

V Dovolená se účastní tříleté děti skupiny: 2. nejmladší "Neštovice" a přípravné

"Kalinka", "Borovice".

Sál je vyzdoben podle tématu Dovolená. Na stole u centrální stěny jsou dárky pro prarodiče, které děti vyrobily vlastníma rukama. Prarodiče, hosté, děti sedí u slavnostně prostřené stoly. Hudba zní tiše "Jak jsme byli mladí".

Průběh oslav:

Vedoucí: Po léta, jako nad tebou létali ptáci, jsi svou prací vytvářel štěstí života.

Dětství je začátek cesty Je těžké najít šťastnější období.

Mládí otevřelo cesty vesmíru Čas krásného učení v životě.

Roky studia, bojů a práce, mnozí byli zoceleni válkou.

Přežili bitvy, měli děti a s radostí zpívali nové písně.

Věřili v zázrak navždy, láska tehdy dávala štěstí.

Děti vyrostly, dospěly a vy jste nejlepší lidé skvělé země.

Stavěli města a pěstovali pšenici. Vesmír vám otevřel hranice.

Obecně řečeno, ne nadarmo jsme navštívili tento svět Svět na planetě se mírně změnil.

Vaše děti vám již daly vnoučata. Existuje pokračování velkého Ruska.

Oslavte dnes, hrdinové práce, vaše rodná země vám blahopřeje!

Vedoucí: Dobrý den, naši drazí přátelé! Dnešek je výjimečný Dovolená, den respekt a úctu starší člověk. Tento svátek vznikl ve 20. století. Nejprve Den seniorů lidé začali být oslavováni v Evropě, poté v Americe a koncem 80. let po celém světě.

14. prosince 1990 se Valné shromáždění OSN rozhodlo považovat 1. říjen za Mezinárodní den staří lidé a v Ruské federaci toto Dovolená slaví od roku 1992. Od té doby každoročně ve zlatém podzimním období ctíme ty, kteří věnovali všechny své síly a znalosti svému lidu, kteří dali zdraví a mládí mladé generaci.

Roky letí, není možné s nimi držet krok - Hodiny spěchají, mění se den co den..

Ale vím, že mě neunaví překvapení. Mezitím si voláme na podzim.

Věk zralých, moudrých lidí bývá nazýván podzimem života Tak jako je každé roční období krásné svým způsobem, tak jsou krásné i věky "roční období" náš život. Bez ohledu na to, jaké potíže ji zastiňují, všechny špatné věci jsou zapomenuty. A znovu si užíváme života, sníme o štěstí, o lásce. Vždyť život je úžasný!

1. Tanec s listy. "Barevný podzim" přípravná skupina "Kalinka"

Vedoucí: Vážení hosté, je dobře, že se stalo dobrou tradicí slavit Den starších lidí. Tento den - den děkujeme za vřelost vašeho srdce, za sílu, kterou věnujete své práci, za zkušenosti, které sdílíte s mladší generací, se svými dětmi a vnoučaty - tedy s námi. Dnes je v našem sále mnoho lidí, kteří vám chtějí poblahopřát k tomuto významnému dni. A nyní vám skupina nadále gratuluje "Kalinka"

REB: Příroda mění barvy, počasí se mění,

A zlaté slunce je následováno deštěm,

REB: A za teplem je špatné počasí, Za smutkem bude štěstí,

A mládí se mění ve stáří Člověk.

REB: Tak život jde v kruzích, roky se řítí k sobě,

Ale rok a století jsou plné radosti a naděje.

REB: A dovnitř den podzim jasný Přijmi koncert jako dárek,

Náš starší milenec, Naše dobro Člověk! (odejít).

VED: Když my – matky, otcové – tvrdošíjně pracujeme

Někdy si ani nevšimneme, jak děti vyrůstají

Ale vnoučata - jsme rádi, že je vidíme.

Dlouho očekávané dítě roste z plen

Ano, podívej, děti ti spěchají gratulovat

2. Píseň "Podzim" provádí děti 2. ml. GR. "Neštovice" .


Ved.: Kdo všechno láte a plete?

Kdo pomůže a poradí?

Vždycky vstává dřív než ostatní? Kdo peče palačinky?

Sborem: To jsou naše babičky.

VED: A zvu do sálu děti z vokálního kroužku, které vám chtějí poblahopřát.

3. Píseň "Babiččina pohádka"(Skupina vokálního tria "Kalinka").

REB: Můj drahý dědečku, B první říjnový den

chci ti říct: Ať je život někdy smutný,

Zapomeň na potíže, přeji ti sto let zdraví, drahá.

4. Píseň "Kapitán" "Kalinka" (odejít).


VED: Prarodiče jsou naši drazí

Přejeme vám to z celého srdce

Ať jsi zdravá

Aby vás vaše vnoučata milovala

Přicházeli na návštěvu častěji

A pokud jsou babičky a vnoučata spolu,

Nebude prostor pro nudu.

A našimi dalšími hosty jsou: GR. "Borovice"

REB: Lidé starší, Mladý v srdci,

Kolik cest a cest jsi viděl?

REB: Vroucně milovali a vychovávali děti,

A žil v naději: Méně starostí!

REB: Lidé starší, Ať jsou roky pryč

Budou vám oporou, Děti vše pochopí.

REB: A poklona se ti od rodiny a přátel

A z celé vlasti Za neocenitelnou práci!

REB: Na nebi je mrak oh-oh-oh! Všichni běží, spěchají domů.

Jsem jediný, kdo se směje, nebojím se černého mraku.

Nebojím se deště a hromu, chodím pod deštníkem!

5. Píseň "vinen cloud" v podání dětí přípravné skupiny. "Borovice"


REB: Babičko, byla jsi taky malá?

A rád běhal a sbíral květiny?

A hrála sis s panenkami, babičko, že?

Jakou jsi tehdy měla barvu vlasů?

Takže budu také babičkou, -

Není možné zůstat Malý?

6. Tanec "Hodné holky"(v podání dívek ze skupiny "Borovice")

Ved. Když byli prarodiče mladí

Rádi tančili a zpívali

7. Píseň-tanec "Slunce svítí" provádějí žáci přípravného oddělení. GR. "Kalinka"


VED: Mnoho vřelých slov bylo adresováno prarodičům. Rád bych se ale ještě jednou přesvědčil, jak moc je milují jejich vnoučata.

Hra, paprsky“ Děti mají sluníčko v rukou, jakmile paprsek vyleze, každé dítě se střídá s prarodičem vlídným slovem.

REB: Babičce - slunci, dědovi - básničku,

Hodně zdraví vám oběma,

Přeji vám štěstí po další dvě století,

S dnem jste starší člověk!

VED: Ať ti podzim života trvá dlouho, dlouho.

S Dovolená, naši milí, máme vás moc rádi!

Takže naše setkání skončilo. A opět jsme se přesvědčili, že pro plnohodnotný a bohatý život nemůže být překážkou ani věk, ani problémy. Chci ti jen říct mnoho dalších laskavých věcí. slova: bojovný, energický, moudrý, zkušený, veselý, moc děkuji za to, že jste! A jmenujte všechny naše Hosté: Agulya Lyubov Fedorovna, Cherednik Ivan Vasilievich, Rosolova Tatyana Fedoseevna, Sosonnaya Maria Ivanovna, Makhonina Svetlana Ivanovna, Krugovykh Maria Ivanovna a Alexander Tichonovich, Khvorost Zoya Mikhailovna, Kovaleva Julia Yakovlevya Pavlovna, Bespalovna Lidovka Přijďte k nám znovu. Sbohem, zase se uvidíme!

Závěrečný hromadný tanec "Přejeme si"(píseň E. Vaenga) provádějí dvě skupiny "Kalinka" A "Borovice"



Státní rozpočtová vzdělávací instituce

Moskva město "Škola č. 2120",

Mateřská škola č. 1

Rozhovor s dětmi přípravné skupiny

na téma:

"Mezinárodní den seniorů"

Připravil:

učitelka skupiny č. 8 „Zvezdochka“

Zhitnikova L.A.

Moskva

2016

cíle:

Vzdělávací:

Rozšířit znalosti dětí o pojmech jako „stáří“, „starší člověk“;

Naučte se vysvětlovat význam přísloví, uvažovat, argumentovatvidění ;

Seznamte děti s tradicí oslav Dne seniorů.

Vzdělávací:

Rozvíjet sociální cítění (emoce): sympatie, empatie k blízkým, vědomé přátelské vztahy; duševní aktivita,kultura řeči : vyjadřujte své myšlenky jasně a kompetentně;

Podporovat rozvoj souvislé řeči u dětí.

Vzdělávací:

Rozvíjejte morální zásadykomunikační kultura , přátelský vztahy , touha podporovat starší lidi, starat se o ně;

Pěstujte lásku k babičce a její každodenní práci,poskytovat pomoc v podnikání, umět přinášet radost svým jednáním;

Naučte se chápat, že starý člověk k sobě vyžaduje pečlivý přístup.

vychovatel:

1. říjen - Mezinárodní den seniorů je relativně nový svátek. Vznikl na konci 20. století. Nejprve se Den starších lidí začal slavit ve skandinávských zemích Evropy, poté v Americe a od konce 80. let po celém světě. Mezinárodní den seniorů byl nakonec vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 1990 a v Ruské federaci v roce 1992. A nyní každý rok, ve zlatém podzimním období, ctíme ty, kterých si vážíme a milujeme je.

(Zazní klidná, melodická hudba a děti poslouchají básničku).

Staří lidé

Mladý v srdci,

Kolik jsi toho viděl?

Jste cesty, drahá.

Vroucně milován

A vychované děti

A žili v naději:

Méně starostí!

Staří lidé

Matka Rusko

Nezkazil jsem tě

Snadný osud.

Ať ti Bůh dá pokoj,

Takže přes řeku

Slunce svítilo

Kopule je modrá.

Staří lidé

Jsi ve všem takový:

Dáváš svou duši

Zkušenost a láska

drahý domove,

Do mladého světa

A ke všemu, co je srdce

Znovu vzpomíná.

Staří lidé

Ať jsou roky pryč

Budou vaší oporou,

Děti vše pochopí.

A hluboce se ti poklonit

Od rodiny a přátel,

A z celé vlasti

Za práci k nezaplacení!

Den seniorů je pro Rusy zvláštním svátkem. Od dětství nasáváme lidové tradice a moudrost, základy kultury a rodnou řeč od lidí starší generace. Z babiččiných pohádek, z dědečkových vyprávění se rodí naše první láska k rodné zemi a jejím obyvatelům. Nikdy nezapomeneme, co udělaly ruce starší generace. Stavěli továrny a továrny, bojovali na frontách, svědomitě pracovali v době míru, vychovávali nás, své děti a vnoučata.

Čas se nezastaví. Rytmus našeho života je stále rychlejší, s přibývajícími léty je stále více starostí a naléhavých záležitostí... Ale péče o naše staré a staré lidi je něco, na co nesmíme ani na minutu zapomenout. Podporovat, zlepšovat každodenní život a poskytovat skutečnou pomoc je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní doby. Ale to je jen malá část našeho nesplaceného dluhu vůči starší generaci. Velké věci pocházejí z maličkostí. Vzdejte se místa v autobuse, pomozte přejít silnici, vyjadřujte prostou lidskou pozornost – a vrásky kolem očí se vyhladí, pohled se rozjasní a srdce staršího člověka se zahřeje. Pomáhají nám i v dospělosti. Z jejich laskavých a silných srdcí čerpáme podporu a porozumění, trpělivost a lásku, energii a inspiraci. Za to jim patří velký dík!

Vychovatel: přísloví jsou lidová moudrost. Poslouchejte pozorně a řekněte mi, co znamenají?(odpovědi dětí).

1) "Nesměj se starému a sám zestárneš."

2) "Yun - s" hračky , a starý – s polštáře ».

3) "Kde je dědeček a babička, tam je palačinka."

Prstová gymnastika „Moje rodina“.

Mám velkou rodinu:

Máma Nina, Baba Raya,

Táta se jmenuje Alexander,

Je to jen babiččin zeť!

No, jsem vnučka babičky.

A také pes Zhuchka

Žije s námi

Babiččin dům je hlídaný!

Kdo je šéf ve velké rodině?

No, samozřejmě, Baba Raya -

Tady nemůže být pochyb:

Všem poradí a pomůže,

Má velký talent

Uvažte krásnou mašli

Usmířit mámu a tátu

A krásně prostřete stůl,

Mazlení, líbání,

Vyprávěj pohádku před spaním!

(Vyzývám děti, aby vyprávěly o svých prarodičích).

Hra je hádankou „Řekni slovo“.

Kdo pere, vaří, šije,

Unavený v práci

Vstávat tak brzy? -

Pouze pečující. (Matka)

Kdo tě naučí zatloukat hřebík,

Umožní vám řídit auto

A on ti řekne, jak být statečný,

Silný, obratný a zručný?

Vy víte všechno -

Tohle je naše oblíbené. (Táto)

Koho nikdy neomrzí milovat

Peče pro nás koláče,

Lahodné palačinky?

Tohle je naše. (babička)

Který celý život pracoval

Obklopen péčí

Vnoučata, babička, děti,

Respektoval jste obyčejné lidi?

Naše nestárnoucí. (dědeček)

Jsem již mnoho let v důchodu

Babičce - slunci, dědečkovi - báseň,

Oběma hodně zdraví!

Přejeme vám štěstí po další dvě století,

Šťastný den seniorů. (osoba!)

Dědeček a babička

Byli mladí

A když zestárli -

Staňte se. (starší)

Společně s babičkou

Budeme tančit a zpívat,

Uspořádáme párty pro všechny naše přátele -

Prostřeme stůl koláči!

Kdy se s ní setkáme s hosty?

Na dovolené. (staří lidé)

Postarejte se o staré lidi

Pro veselé jarní ratolesti

Kořeny jsou víc než příbuzní...

Postarejte se o staré lidi

Od urážek, chladu, ohně.

Za nimi -

Dunění útoků

Roky tvrdé práce

A bitvy...

Ale ve stáří -

Zlomový krok

A rytmus dýchání je nerovnoměrný.

Ale ve stáří -

Síly nejsou stejné.

Neprožité dny

Nízké zásoby...

Postarejte se o staré lidi

Bez kterého byste neexistovali!

L. Tatyanicheva. 1963




Nejnovější materiály webu