Shrnutí lekce v biologických vědách v mateřské škole. Otevřená lekce ve střední skupině na téma: „dveře mohou být nebezpečné“

28.03.2024
Vzácné snachy se mohou pochlubit tím, že mají s tchyní vyrovnaný a přátelský vztah. Většinou se stane pravý opak

Cíl: Naučit děti, že dobrý vzhled nemusí vždy odpovídat dobrým úmyslům. Naučte se porozumět situaci, která s sebou nese nebezpečí, a v takových případech správně reagovat: upozornit na sebe kolemjdoucí i dospělé, umět přivolat pomoc, umět říci „ne“ návrhům neznámého dospělého.

Materiály: spořič obrazovky s obrázkem lesa, modely stromů, kostýmy zajíce, vlka, medvěda, lišky, kolobok, velké cukroví, auto, zrcadlo.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Pedagog: Kluci, dnes vám řeknu pohádku o Koloboku. Znáte ji?

Odpovědi dětí.

Pedagog: Ale moje pohádka bude jiná. Takže začneme.

II. Práce na tématu.

Vychovatel: Žil jednou starý muž se starou ženou. Starý muž se ptá:

Upeč buchtu, stará.

Z čeho je trouba vyrobena? Neexistuje žádná mouka.

Ech, stará žena! Oškrábejte krabici, označte dna a možná získáte mouku.

Stařena vzala křídlo, seškrábla ho po krabici, ometla ho po dně stromu a nabrala asi dvě hrsti mouky. Uhněteme ho se zakysanou smetanou, orestujeme na oleji a dáme na okno. Perník tam ležel a pak se válel po cestě. Kolobok se valí a Zajíc se s ním setkává.

Zajíc: Ahoj, Koloboku!

Kolobok: Ahoj, Zajíci!

Zajíc: Koloboku, dám ti bonbón Chupa Chups. chcete? Pojď se mnou. Leží tam pod tím keřem, tak chutná, tak sladká (olizuje si rty).

Kolobok: Ne, Zajíci, nesmím se zastavit a mluvit s cizími lidmi, tím méně si od nich něco vzít.

Zajíc: Takhle jsi tvrdohlavý, tak si vezmi čokoládovou tyčinku. Tady, kousni!

Kolobok: Ne, Hare, děkuji! vůbec tě neznám…

Děti: Ne.

Pedagog: Je Kolobok v lese sám nebo je vedle něj dospělý?

Děti: Kolobok se sám kutálel do lesa

Pedagog: Kluci, řekněte mi, udělal Kolobok správnou věc, když si nevzal sladkosti od Zajíce?

Děti: Od cizích lidí nemůžete nic brát.

Vlk. Koloboku, kam jdeš?

Kolobok: Koulím, kam se moje oči podívají.

Vlk. Jste pravděpodobně unavení? Dovolte mi, abych vás svezl! Podívej, jaké mám auto! Všechno svítí, vezmu tě rychle, s vánkem!

Kolobok: Ne, Wolfe, nikam s tebou nepůjdu. vůbec tě neznám.

Wolf (rozzlobeně): No, počkej chvíli, Koloboku! Stejně tě chytím a sním! (utíká)

Pedagog: Nebo jsi možná měl věřit Vlkovi a nasednout do auta?

Děti: Vlkovi se nedá věřit.

Pedagog: Kluci, pamatujete si, co chtěl Vlk opravdu udělat?

Děti: Vlk chtěl sníst Kolobok.

Pedagog: Kluci, nikdy nesouhlaste s tím, že nastoupíte do auta s cizími lidmi. I když řidič řekne, že tě chce odvézt k rodičům. V žádném případě tomu nevěřte! Máma a táta za tebou nepošlou cizího člověka, aniž by tě varovali. Takže naše pohádka pokračuje!

Kolobok se kutálí a kutálí a směrem k němu z křoví vychází Medvěd, popadne našeho Koloboka a spěchá s ním běžet do lesa.

Co by teď měl Kolobok dělat? Jak pokračovat? Kluci, pomozme.

Děti: Musíte hlasitě křičet a volat o pomoc: „Pomoc! Uložit!"

Kolobok: (křičí) Pomozte mi! Unáší mě Medvěd!

Pedagog: Medvěd se vyděsil hluku, opustil Kolobok a utekl do lesa.

Pamatujte, že když se vás někdo cizí pokusí chytit nebo odnést, musíte se pokusit osvobodit nebo přispěchat k jednomu z kolemjdoucích pro pomoc. A křičte velmi hlasitě:

"Pomoz mi! Tohle není můj táta! Neznám ho!" Pamatuješ si?

Kolobok se velmi vyděsil a rozhodl se odpočívat na pařezu. A tady šla po cestě...kdo myslíš? Samozřejmě, Liso!

Liška : (kráčí a zpívá píseň)

Já, Foxy, jsem dobrý
Našel jsem pro sebe zrcadlo.
Pořád se na to dívám, dívám se na to,
A zpívám, zpívám, zpívám.
Ahoj, Koloboku!
Jak máš růžové tváře, jak jsi krásná a jak jsi chytrá!

Koloboku, prosím, zazpívej mi píseň.

Pedagog: Kolobok byl rád, že byl pochválen a zazpíval píseň.

Já, Kolobok, Kolobok,
Prohání se to stodolami,
Poškrábání dna hlavně.
Odešel jsem od dědečka
Nechal jsem babičku
Nechal jsem Zajíce
Opustil jsem Vlka
Nechal jsem Medvěda
A já tě opustím, Liso!

Lisa: Jaká dobrá písnička! Velice se mi to líbilo! Koloboku, pojď se mnou.

Kolobok: Ne, Liso, neznám tě.

Lisa: No, jak si přeješ... Víš, kam jdu? Hrát ve filmu! A je tu pro vás role.

Kolobok: (myslící) Co bych měl dělat?

Pedagog: Kluci, myslíte, že Kolobok a Fox půjdou?

Děti: To nepůjde!

Pedagog: A Kolobok to řekl.

Kolobok: Liško, pojďme spolu do kina!

(Kolobok a Fox utíkají).

Pedagog: Kolobok na všechno zapomněl, byl šťastný a běžel s Foxem. A Liška to snědla... ehm.

Takto smutně skončila pohádka o Koloboku.

Postupem času budete mít mnoho přátel a klidně si s nimi budete hrát a kamarádit se. Ale pevně pamatujte, že cizím lidem NEMŮŽETE věřit.

III. Hra „Pokud...“

Pedagog: A teď si s vámi zahrajeme hru „Pokud...“

Proměním se v neznámou tetu ( učitel změní svůj vzhled: nasadí si klobouk, sukni).

Představte si, že hrajete poblíž svého domu. Přijde k vám usměvavá teta a nabídne CANDY. Co budeš dělat? (učitel rozehrává situaci)

Děti: Děkuji, není třeba. Nemůžeš brát od cizích!

Pedagog: Výborně, zvládli jste to, bonbón si nikdo nevzal! Co když se stará babička nabídne, že s ní půjde na návštěvu? Co budeš dělat? (učitel rozehrává situaci)

Děti: Pomoc! Uložit! (utíkají)

Pedagog: Výborně, buďte vždy pozorní a opatrní!

IV. Shrnutí lekce.

Pedagog: Kluci, zopakujme si, v jakých případech byste měli vždy říkat „NE“

(každé dítě drží obrázek znázorňující situaci)

Každé gramotné dítě
Musí znát pevně od kolébky...

Dítě 1:

Pokud jste pozváni k plavání,
Chcete-li se objevit v televizi,
Slibují, že vám dají sladkosti
Odpovězte pevně: "Ne!"

Dítě 2:

Nabídnou ti opici,
Nebo dokonce peníze do banky,
Nebo dokonce lístek do cirkusu -
Odpovězte pevně: "Ne!"

Dítě 3:

Zavolají tě letět na Měsíc,
Jezdit na slonovi...
Na vše existuje jednoduchá odpověď,
Musíte odpovědět: "Ne!"

Použité knihy.

  1. „Program výchovy a vzdělávání v mateřské škole“ Rep. Ed. Vasiljevová M. A.
  2. „Předškolní vzdělávání“ č. 3 1997
  3. "Bezpečnost" Avdeeva N. N., Knyazeva O. L.
  4. "Opatrné příběhy" Shorygina T. A.
  5. „Pokud je všechno špatně“ Nebezpečné situace Gerbova V.V.
  6. "Vaše zdraví" Zaitsev G.K. Petrohrad, 1995
  7. „Škola zabezpečení“ Usachev A. A. M., 1996

Anna Karengina
"Rozhovory o bezpečnosti života!" střední skupina

Konverzace: "Bezpečí doma"

cílová: Vysvětlete dětem, že jednoduché věci mohou být pro člověka nebezpečné.

Průběh konverzace:

Ahoj hoši! Dokážete si představit, že se ukazuje, že na nás doma mohou čekat nebezpečí! Co si myslíte, že by mohlo být v domě nebezpečné?

To je první nebezpečí: ostré, propichující a řezné předměty. Pokud jste si někdy pořezali ruku nožem, pak víte, jak jsou nebezpečné. Dobře si zapamatujte a pojmenujte doplňky pro šití, vyšívání a pletení. (Nůžky, háčky a pletací jehlice, knoflíky, patentky a špendlíky) Kde máte tyto věci doma uložené?

Že jo. Obvykle jsou uchovávány ve speciálním šicím boxu, truhle nebo rakvi.

Existuje takové pravidlo: všechny ostré, propichující a řezné předměty musí být umístěny na jejich místo. Pořádek v domě není jen pro krásu, ale také pro bezpečnost.

Je nepříjemné sedět na tlačítku

Můžeš si poranit zadek.

Udržujte v domě pořádek:

Vidličky, nůžky, nože,

A jehly a špendlíky!

Dejte to na své místo!

Ale každý dům má léky a domácí chemikálie. Kdo ví, co jsou domácí chemikálie?

Pamatujte si, chlapi, to jsou prací prášky, prostředky na mytí nádobí, zařízení od švábů a mnoho dalšího. Děti samozřejmě nejsou švábi, ale jed ze švábů působí i na lidi. Za žádných okolností proto neotevírejte žádné obaly obsahující domácí chemikálie.

Chemikálie jsou jed

A nejen pro chlapy.

Léky pravděpodobně znáte, proč byste je neměli užívat?

Správně, za prvé to není chutné a za druhé, nesprávně užívaný lék se může ukázat jako jed!

Kluci, pamatujete si všechno? Výborně!

Konverzace: "Pamatujte, děti, pilulky nejsou bonbóny."

cílová: Vysvětlete dětem, kdy jsou léky užitečné a kdy jsou život ohrožující.

Průběh konverzace:

Ahoj hoši! Víš, zdá se mi, že jsem nemocný, ale nevím, co mám dělat. Možná mi můžete dát nějakou radu? Ach, jak jsem si okamžitě neuvědomil, že musím zavolat lékaře! co udělá doktor? Není to děsivé. Jinak se bojím. Znamená to, že mě lékař vyšetří a předepíše léky a je to? Proč jsou potřeba léky? Léky pomáhají lidem překonat nemoc. Chlapi, jaké jsou tam prášky?

To je pravda, některé tablety jsou bílé, zatímco jiné jsou potaženy tvrdými barvami skořápka: růžová, modrá, žlutá nebo červená. Jsou trochu jako cukroví. Představte si, že vaše babička onemocněla a začala užívat léky doporučené lékaři. Jednoho dne omylem upustila pilulku na podlahu. Našli jste tento tablet. Jak se s tím máme vypořádat? Samozřejmě to dej babičce. A vyhodí to do koše. Vždyť ležela na podlaze a mohla se ušpinit. Neprospěje, ale uškodí.

Chlapi, pokud náhodou najdete pilulku, nikdy byste si ji neměli dávat do úst. I když vypadá hodně jako malý bonbón. Proč si myslíš?

Protože drogy jsou jedovaté. Dávka toxické látky v tabletě je velmi malá. Pomůže dospělému vyrovnat se s nemocí. A pro malé dítě může být pilulka nebezpečná. Dítě je totiž mnohem menší než dospělý jak výškou, tak váhou. Pamatujete si, že si nemůžete dát prášky do úst, i když vypadají jako bonbóny. Dejte to dospělým.

I chlapi, dospělí mají takové skříně nebo truhly s léky. Říká se jim domácí lékárničky. Nikdy tam neotevírejte dveře. Tohle může skončit špatně!

Konverzace: "Záchranná služba".

cílová: Seznamte děti se záchrannou službou a k čemu je potřeba.

Průběh konverzace:

Pinocchio přichází s knihou K.I "Aibolit".

Ahoj hoši! Viděl jsem zde zajímavou knihu a chci vás s ní seznámit. Možná ji už znáte. Poslouchat!

Dobrý doktore Aibolite!

Sedí pod stromem.

Přijďte se k němu léčit

A kráva a vlčice,

A vrchol a červ,

A medvěd!

Všechny uzdraví, všechny vyléčí

Dobrý doktore Aibolite!

Zjistili jste, o koho jde?

V jakých případech si můžeme lékaře pozvat domů?

Pokud potřebujete naléhavě pomoc, ale lékař nemůže rychle přijít, co byste měli dělat?

V čem je auto jiné? "Záchranná služba" z jiného auta?

Proč v autě? "Záchranná služba" Je nainstalována siréna a blikač?

Mohl byste vysvětlit proč? "záchranná služba" volal "záchranná služba"?

Jaký jsi skvělý chlap! Víš toho hodně! Poslechněte si báseň!

Pokud náhle onemocníte,

Nachladil jsem se nebo jsem si zlomil nohu,

Ve stejnou chvíli vytočte telefon

Tohle číslo "Záchranná služba" - "03".

Oh lidi, je čas, abych šel. Ahoj! Brzy se uvidíme, vrátím se! (listy)

Konverzace: "Pozor – elektrické spotřebiče!"

cílová: Upevnit znalosti o elektrických spotřebičích a pravidlech chování při požáru.

Průběh konverzace:

Ahoj hoši! Dnes mi bylo řečeno, že elektrické spotřebiče v našem domě mohou být nebezpečné. Pojďme na to přijít!

Zapamatujte si a pojmenujte, jaké elektrospotřebiče doma máte! (Seznam dětí)

Tolik elektrických spotřebičů jsme uvedli! Ale to nejsou všechna zařízení, kterými jsou naše apartmány vybaveny. Zapomněli jsme mluvit o elektrických lampách lampy: lustry, stojací lampy, stolní lampy a noční světla.

Elektrický proud prochází dráty a zajišťuje fungování všech těchto zařízení. Elektrický proud je náš pomocník! Koneckonců, pokud tam není, nebudeme moci sledovat televizi, fénovat si vlasy nebo poslouchat hudbu. Elektrický proud však může být nebezpečný a může dokonce způsobit požár.

Kdo ví, co je to oheň?

Co může způsobit požár?

Ano, chlapi, další příčinou požáru je naše zapomnětlivost, nepozornost, spěch, například nechat zapnutou žehličku, rychlovarnou konvici nebo televizi.

Co se stane, když nevypnete žehličku nebo televizi?

Je to tak, proto při odchodu z domu musíte pomalu projít všechny místnosti a jít do kuchyně. Odpojte všechny elektrické spotřebiče a všude zhasněte světla.

Chlapi, kdo ví, co dělat, když začne hořet televize?

Chlapi, v žádném případě nelijte vodu na zapnutou televizi, může vám způsobit úraz elektrickým proudem! Voda přece vede elektřinu! Nejprve vytáhněte zástrčku ze zásuvky a poté přehoďte přes televizor silnou nehořlavou látku a co nejdříve zavolejte hasiče na číslo 01. Jasně a přesně pojmenujte své adresa: ulice, číslo domu a bytu.

Nikdy se nedotýkejte samotných vodičů nebo elektrických spotřebičů mokrýma rukama a nezapojujte několik spotřebičů do stejné zásuvky najednou. A pokud ucítíte hořící gumu, uvidíte kouřící drát nebo si všimnete, že se zásuvka nebo zástrčka během provozu zahřívá, okamžitě o tom řekněte dospělému. To vše může vést k požáru! Oh, díky kluci, máme to správně.

Konverzace: "Kuchyně není místo pro hry!"

cílová: Seznamte děti s nebezpečnými předměty v kuchyni.

Průběh konverzace:

Kluci, říká se, že si nemůžete hrát v kuchyni. Je to pravda nebo ne? A proč?

Přesně tak, kuchyně je místo, kde maminka nebo babička připravuje jídlo. V kuchyni je elektrický nebo plynový sporák. Vaří se na něm kaše, polévky, smaží se maso, koláče, připravují zeleninové guláše. Na sporáku jsou hrnce s horkými polévkami a vývary, vaří se kotlíky a na rozpálené pánvi se smaží řízky.

Mohli byste se náhodně dotknout horkých předmětů a popálit se. Ještě horší je, když na sebe polijete horkou polévku nebo čaj. Při běhání u okna se můžete omylem dotknout závěsu, a pokud se dotkne hořícího plynu, vznítí se a v kuchyni může dojít k požáru!

Kluci, pojmenujte nebezpečné horké předměty, které jsou v kuchyni. Výborně, znáš spoustu předmětů!

V kuchyni je také mnoho předmětů, které slouží jako zdroj ohně. Řekněte nám o nich.

Že jo! Chcete-li zapálit hořák plynového sporáku, zápalky a zapalovač. Mimochodem, produkty spalování domácího plynu jsou velmi škodlivé! Je lepší je nevdechovat, ale měli byste vařit jídlo tak, že budete mít otevřené okno.

Jaké horké předměty jsou v kuchyni? Že jo! Rychlovarné konvice, hrnce, pánve. Pokud nalijete olej do velmi horké pánve, může vzplanout.

V kuchyni je spousta nebezpečí, chlapi. Proto je lepší hrát si se svými oblíbenými hračkami v dětském pokoji a hrát venkovní hry s přáteli na čerstvém vzduchu, na hřišti.

Dnes jsme měli takový zajímavý rozhovor. Půjdu říct ostatním, proč si nemůžeš hrát v kuchyni! Brzy se uvidíme!

Konverzace: "Ať nám novoroční strom přináší radost"

cílová: Seznamte děti s hořlavými hračkami, které by se neměly používat ke zdobení vánočního stromku.

Průběh konverzace:

Pinocchio přichází s umělým vánočním stromkem.

Ahoj hoši! Podívej, co jsem si vzal s sebou?

Pojďme zjistit, jaké druhy vánočních stromků existují? Ano, přírodní a umělé. Ve školce se nám speciálně pěstuje skutečný živý vánoční stromeček. Nadýchaný lesní host přináší do domu vůni zimního lesa, pryskyřice a jehličí. Obvykle se umístí do kbelíku s pískem a pevně se zpevní. Vánoční stromeček nelze umístit do blízkosti baterií. Proč si myslíš? Že jo! Teplo pochází z baterií a strom rychle vyschne, zežloutne a ztratí své zelené jehly. Obvykle je instalován vánoční stromek uprostřed místnosti aby se kolem něj mohly provozovat kulaté tance. Umělý vánoční stromeček je vyroben z plastu. Nevysychá, nežloutne a nepouští jehličí na podlahu. Poprvé, zatímco přírodní strom stále zadržuje vlhkost, špatně hoří. Když ale vyschne, může způsobit požár. Pokud se umělý strom vznítí, vydává toxický kouř, který může způsobit otravu.

Vážení kluci! Povíme si, jak správně ozdobit vánoční stromeček a jak se chovat kolem ozdobeného vánočního stromku, aby nevznikl požár. Před instalací je třeba koberec z podlahy odstranit. Pokud totiž na koberec zasáhne jiskra, může se vznítit.

Kluci, můžeme dát vánoční stromek ke dveřím? Proč? Přesně tak, dveře musí být průhledné, aby jimi v případě požáru snadno prošla další místnost.

Než ozdobíte vánoční stromek elektrickými girlandami, co byste měli udělat? Že jo, šek: Jsou žárovky rozbité, je kabeláž neporušená, funguje zástrčka.

Myslíte si, že je možné ozdobit vánoční stromek vícebarevnými voskovými svíčkami? Samozřejmě že ne! Na stromě by neměl být otevřený oheň. To je nebezpečné a může to vést ke katastrofě. Vánoční stromeček raději nezdobte vatovými hračkami, protože vata je vysoce hořlavý materiál. Můžete během svátku zapálit prskavky, petardy nebo odpálit ohňostroj u vánočního stromu? Proč? Kde je nejlepší místo k tomu? To je pravda, na ulici daleko od obytných prostor! Jsou chvíle, kdy hořící kus petardy nebo petardy letí na balkon. Pokud jsou tam uloženy staré věci, mohou se vznítit a způsobit požár.

Pamatujte, že děti by neměly zůstat samy v předsíni nebo místnosti, kde se nachází vánoční stromeček! Jak zajímavý rozhovor jsme měli. Je čas na mě, lidi! Brzy se uvidíme! Jdu ozdobit stromeček!

Konverzace: "Požár v bytě"

cílová: Seznamte děti s pravidly požární bezpečnosti a s tím, jak se chovat při požáru.

Průběh konverzace:

Ahoj hoši! Přišel jsem si s tebou promluvit o požáru.

Řekni mi, proč může v bytě hořet?

Je to tak, zapomněli vypnout elektrospotřebiče, vadnou elektroinstalaci, neuhasenou cigaretu, dětské hříčky se sirkami a zapalovačem.

Kluci, co byste měli dělat, když dojde k požáru?

Pokud jsou doma dospělí, měli byste k nim rychle běžet pro pomoc! Co když doma nikdo není?

Správně, musíme zavolat hasiče. Chcete-li to provést, vytočte 01. Toto číslo si zapamatujte. Po telefonu musíte mluvit jasně a jasně uvést své adresa: ulice, číslo domu a bytu, patro. Znáte svou adresu?

Hlavně nepropadejte panice, neběhejte zbytečně po bytě a nesnažte se oheň uhasit sami. Po přivolání hasičů pevně zabouchněte dveře svého bytu a vyběhněte ven. Zkuste o požáru informovat své sousedy.

Musíte si pamatovat pravidla chování, když oheň:

Nikdy neotvírejte dokořán okna a dveře do bytu, kde je oheň, zvýší se tím průvan a oheň zesílí.

Elektrické spotřebiče, které jsou zapojeny do zásuvky, nehaste vodou, hrozí úraz elektrickým proudem! Zástrčky elektrických spotřebičů je nutné nejprve vytáhnout ze sítě.

Při požárech je velmi nebezpečný nejen oheň, ale také kouř. V moderních bytech je většina nábytku vyrobena z chemikálií, které při spalování uvolňují toxické plyny. Stačí dvakrát nebo třikrát vdechnout takový jedovatý kouř a můžete ztratit vědomí. Okamžitě si proto zabalte obličej mokrým ručníkem nebo šátkem a pohybujte se po bytě skrčeně, dole je totiž méně jedovatého plynu. Hlavní je ale rychle opustit hořící byt!

Kluci, vzpomněli jste si na všechna tato pravidla?

Dobře tedy! Brzy to řeknu ostatním! Brzy se uvidíme!

Konverzace: "Dětské žerty s ohněm"

cílová: Naučte děti požárně bezpečnostním opatřením, rozvíjejte u dětí základní znalosti o nebezpečí žertů s ohněm, o nebezpečných následcích požárů v domě.

Průběh konverzace:

Ahoj hoši! Kluci, napadlo vás někdy, že dětské žerty se sirkami a zapalovači mohou vést k velkému požáru?

K požáru dochází vždy nečekaně. Zdálo by se, že právě teď bylo vše v pořádku a najednou se objevil plamen a objevil se dusivý kouř.

Jednou jsem viděl takový obrázek. Po cestě přede mnou šli dva chlapci. V rukou jednoho z nich byla krabička zápalek. Chlapec zapálil zápalky a hodil je na zem. Je dobře, že vanoucí vánek uhasil plameny. Ale v cestě chlapům stála hromada suchého spadaného listí. Chlapci si dřepli a začali zapalovat suché listí. musel jsem zasahovat: vezměte od chlapů krabice a vysvětlete jim, že listí se může vznítit, tráva z něj, pak se rozhoří sušené větve a velký plamen. A pokud hořící zápalka spadne na hromadu zaolejovaných hadrů, bude následovat katastrofa!

Dospělí by si měli pamatovat, že zápalky a zapalovače by měly být uchovávány mimo dosah dětí! To nejsou hračky, to jsou nebezpečné předměty. Vážení kluci! Nikdy si s nimi nehrajte, nezapalujte staré noviny nebo listy papíru. Pamatovat přísloví: "V jedné krabici je sto požárů!"

Mimochodem, proč to říkají? Že jo! Protože v jedné krabici je mnoho zápalek a každá může způsobit požár.

Poslouchej, mám jen jednoho kluka řekl:

Našel jsem krabičku zápalek

A vylil to na stůl,

Chtěl jsem udělat ohňostroj -

Všechno začalo hořet, světlo potemnělo!

Nic jiného si nepamatuji!

Všechno mě spálí jen plamen...

Slyším výkřiky, zvuk vody...

Kolik problémů pochází z ohně!

Sotva se jim podařilo mě zachránit,

Byt se jim ale získat nepodařilo.

Teď jsem v nemocnici

A stěží snáším bolest.

Chci to všem připomenout Přátelé:

Nemůžete si hrát se sirkami!

Tohle zápasy umí! Pamatujete? No já musím jít. Půjdu to říct ostatním. Brzy se uvidíme!

Konverzace: „Co způsobuje požáry domů“

cílová: Seznamte děti s skupina nebezpečných předmětů

Materiál a vybavení: hračka liška, ilustrace ze seriálu "Požární bezpečnost", karty s obrázky předmětů ohrožujících požár, ikona označující zákaz, postýlka pro panenky, hasičská helma, kresba "Malí zajíčci", d/hra "Co nedělat".

Průběh konverzace:

Kluci, chci vám říct něco zajímavého.

(Za dveřmi slyšíte pláč. Objeví se liška)

Liška: - Oheň! Oheň!

Oh, potíže, potíže, potíže

Dům úplně shořel, přátelé

Zlý oheň zuřil

Vážně odehráno

Málem jsem se spálil

Kdyby pomoc nepřišla

Pomozte mi lidi

Poskytněte přístřeší školce!

B - Kluci, pomozme lišce, nechte ji u nás skupina?

Foxi, uklidni se a řekni nám, co se ti stalo.

Liška: - Celý se třesu, ale řeknu ti celou pravdu. Měl jsem sirky, malé sirky, ležely na stole a tiše mlčely. Šel jsem kolem domu a nevěděl, co mám dělat. Chtěl jsem si hrát se zápalkami, tak jsem vyndal zápalku a udeřil ji na hnědý okraj krabičky. Začalo to hořet, byl jsem šťastný a přemýšlel jsem, co by se stalo, kdyby byly všechny hlavičky zápalek zapáleny? No, zapálil jsem je, a jak vzplanuly! Vyděsil jsem se, hodil je na podlahu, oheň se rozšířil na stůl, pak vzplály závěsy... Tak mi vyhořel dům.

Proč si myslíte, že liška měla požár?

Mohou si děti hrát se sirkami?

Proč si myslíš?

Zvedl někdo z vás zápalky a zkusil je zapálit?

Pravidlo jedna platí pro všechny, pravidlo jedna je nejdůležitější! Na ulici a v místnosti o něm chlapi Pamatuj si: "Nedotýkej se ohně v zápalkách!"

Co se může stát z malého zápasu?

Foxy, řekni mi, co jsi začal dělat, když začal oheň?

L – Ze strachu jsem se schoval pod postel.

Otázka – Je to možné? Koneckonců, může se vám stát něco špatného.

Chlapi, pojďme si představit situaci, ve které se liška ocitla.

Oheň začal, liška se skrývá. A jeden z vás bude hasič a přijde uhasit její dům.

Chlapi, viděl hasič lišku?

Co udělá místo toho, aby ji hned zachránil?

Jak dlouho trvalo, než hasič našel lišku?

Možná si jí ani nevšimne a v této době se jí může stát neštěstí.

Dokážete se tedy při požáru schovat?

Že jo. Pamatujte si pravidlo jednou provždy druhý:

Během požáru byste se neměli skrývat a panikařit

Musíte utéct na bezpečné místo.

Okamžitě zavolejte dospělé o pomoc.

Chlapi, co byste neměli dělat v případě požáru? A proč? Co je správné udělat?

Takže ty a já teď víme, že se nemůžete schovat, je to velmi nebezpečné!

Chlapi, víte, že požár mohou způsobit nejen sirky, ale i jiné předměty nebezpečné pro děti. Řeknu vám hádanky o některých z nich a vy se je pokusíte uhodnout.

Malý kůň se světlem místo hřívy.

Kouř náhle stoupal ve sloupci,

Kdo to nevypnul (žehlička)

Může roztát, ale ne led,

není lucerna, ale dává světlo.

S velkým jménem "Sen"

Je tu pro nás vaření (talíř)

Pokud je škoda plýtvat zápalkami,

nahradí je (lehčí)

Výborně, odhadli jste vše správně.

Kluci, pojďme se na tyto položky znovu podívat blíže. Tyto položky se nazývají nebezpečné.

V těchto objektech je skryt oheň,

Nedotýkejte se těchto předmětů bez dospělých.

Jak se tyto položky nazývají? Mohu se jich dotknout?

Tuto ikonu dáme na nebezpečné předměty. To znamená, že se ho nesmíte dotýkat, je to zakázáno!

Konverzace: "Co způsobilo požár?"

cílová: Pokračujte v seznamování dětí s skupina nebezpečných předmětů, které nelze použít samostatně. Vytvořte si základní představy o tom, jak se chovat při požáru.

Průběh konverzace:

Kluci, chci vám vyprávět příběh o lesních obyvatelích - zajících.

Jednoho dne zůstali králíci sami doma. Chtěli dělat něco užitečného a rozhodli se pomoci rodičům s domácími pracemi. Jeden zajíček začal žehlit oblečení, druhý začal vařit večeři. Snažili se dělat všechno správně. V této době se v televizi začaly objevovat jejich oblíbené karikatury. Zajíčci všeho nechali a běželi se podívat a zapomněli na své záležitosti. A najednou byl všude kouř a oheň a králíčkům se udělalo špatně. Probudili se až v nemocnici se zavázanýma ušima a tlapkami od bolestivých injekcí.

Proč zajíčci skončili v nemocnici? Co způsobilo požár? Chovali se zajíčci doma správně? Proč chtěli rodičům pomoci?

Kluci, nikdy nic nedělejte bez dospělých, jinak se stane katastrofa!

Toto pravidlo je snadno zapamatovatelné Umět: Buďte opatrní s elektrickými spotřebiči.

Pamatujete si, co byste neměli dělat?

Řekněte mi znovu, chlapci, co by mohlo způsobit požár?

Co byste neměli dělat při požáru?

Co je potřeba udělat?

Je možné používat hořlavé předměty bez dospělých?

Myslím, že si jednou provždy vzpomeneš, že s ohněm se nedá žertovat.

Publikace o přípravě a vedení tříd požární bezpečnosti. Upevňujeme znalosti dětí o příčinách požárů, bezpečnostních pravidlech doma i na ulici. Vytváříme si představy o výhodách a škodách ohně. Učíme děti nacházet správnou cestu z nebezpečných situací. Systematizujeme jejich znalosti o tom, co hoří a co nehoří. Vedeme děti k tomu, aby byly vždy a všude opatrné s ohněm. Pěstujeme zodpovědnost za sebe i za životy svých blízkých. Podívejte se, jak vaši kolegové našli způsoby, jak zábavnou formou prezentovat materiály o požární bezpečnosti.

Nežertujte s ohněm, abyste toho později nelitovali!

Obsaženo v sekcích:

Zobrazují se publikace 1–10 z roku 1684.
Všechny sekce | Požární bezpečnost. Třídy bezpečnosti života

-"Podívejte se, lidi, kolem: Oheň je náš každodenní přítel! Ale když jsme s ohněm neopatrní, stane se naším nepřítelem." cílová: upevnit znalosti dětí o výhodách a nebezpečích ohně, pravidlech požární bezpečnost. Vzbudit zájem o práci hasiči. Úkoly: 1. Prohloubit a rozšířit znalosti...

Souhrn společných aktivit dospělého a dítěte v první juniorce skupina: „Seznamování dětí ve věku 2–3 let s pravidly požární bezpečnost» Učitelka Olga Vladimirovna Goryunova Předmět: Pravidla účel požární bezpečnosti : Naučte děti správně jednat v...

Požární bezpečnost. Lekce životního stylu - Shrnutí lekce požární bezpečnosti „Tili-bom, tili-bom, kočičí dům zachvátil požár“

Publikace „Shrnutí lekce o požární bezpečnosti „Tili-bom, tili-bom,...“ Umělecký projev „Tili-bom tili-bom zahořel dům kočky“ Účel: Seznámit děti s pravidly požární bezpečnosti, vysvětlit dětem příčiny požáru, rozvíjet dovednosti v opatrném zacházení s ohněm na základě díla S. Ya Marshaka “ Kočičí dům“. Průběh lekce:...

Knihovna obrázků "MAAM-pictures"

Shrnutí rozhovoru „Požární bezpečnost“ v juniorské skupině Rozhovor na téma: „Požární bezpečnost“ v juniorské skupině. Cíl: seznámit se základy požární bezpečnosti a sebezáchovy člověka, naučit používat pravidla požární bezpečnosti. Materiály a vybavení: obrazovka o pravidlech požární bezpečnosti, hasičský vůz, figurky...

Shrnutí otevřené lekce o základech bezpečnosti života „Požární cvičení“ Cíl: Upevnit znalosti dětí o chování v případě požáru. Cíle: pokračovat v seznamování dětí s povoláním hasiče; upevnit znalosti pravidel požární bezpečnosti; rozvíjet paměť, inteligenci, vynalézavost; Trénujte a rozvíjejte sílu, obratnost, rychlost a přesnost...


Obsah programu. Pokračovat v rozvíjení znalostí dětí o speciálních druzích dopravy, rozvíjet základní znalosti o požáru, rozvíjet smysl pro zodpovědnost, respekt k práci hasičů a vštěpovat dětem smysl pro sebezáchovu. Materiály. Ilustrace zobrazující...

Požární bezpečnost. Třídy bezpečnosti života - Shrnutí lekce požární bezpečnosti „Tento malý zápas“ v první skupině juniorů

Cíl: Rozvinout u dětí znalosti o pravidlech požární bezpečnosti. Cíle: Poskytnout dětem pochopení výhod a nebezpečí požáru. Rozvíjejte koncept vždy opatrně s ohněm. Poznávání, četba beletrie, produktivní činnost Přípravné práce: Zobrazit...

Oheň je dobrý, oheň je špatný! Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, sociální a komunikativní rozvoj, rozvoj řeči, tělesný rozvoj. Cíl: Poskytnout dětem základní znalosti o výhodách a nebezpečích požáru. Upevnit znalosti o tom, co pálí a co nepálí....

Obecní rozpočtová předškolní instituce

"Mateřská škola č. 14"

"Teremok"

Připravil:

Tichonova

Zhanna Leonidovna,

učitel

Kaduy, 2016

Shrnutí lekce pro střední skupinu o bezpečnosti života „Sám doma“

cílová : Vzbudit v dětech pocit odpovědnosti za své chování.

úkoly: Rozšířit a objasnit znalosti dětí o bezpečném chování v domácnosti.

Rozvíjet u dětí schopnost předvídat nebezpečí a pokud možno se nebezpečným situacím vyhýbat.

Rozšiřte slovní zásobu dětí.

Materiál a výbava:

Květina s bezpečnostními pravidly.

Plakáty zobrazující nebezpečné situace.

Obrazový materiál: zápalky, nůžky, jehly, špendlíky, hračky.

Dopis s fotografiemi elektrických spotřebičů.

Čokoládové medaile.

Přípravné práce:

konverzace:"Neotvírejte dveře cizím lidem," "Pamatujte, děti, pilulky nejsou bonbony," "Nebudu se dívat z otevřeného okna."

Při pohledu na ilustrace.

Čtení pohádek„Kočka, kohout a liška“, „Zhikharka“, sledování karikatury „Vlk a sedm koziček“.

Pamatování básní.

Průběh lekce.

Děti s učitelem:

Vytvoříme rovný kruh,

Napravo je přítel a nalevo je přítel.

Držte ruce u sebe

Všichni se na sebe usmívají.

Usmívejte se také na své hosty

A hosté se na vás budou usmívat!

vychovatel: Kluci, podívejte, dnes máme hosty. A přišli k nám, aby se společně s vámi mohli zúčastnit zajímavého a poučného rozhovoru a dozvědět se spoustu nového. Posaďte se, kluci, a začneme konverzaci.

Dnes si povíme o pravidlech domácí bezpečnosti, jak se chovat, když zůstanete doma sami.

Zaklepat na dveře

vychovatel: kdo by to mohl být? Buratino to nastartuje (bez dechu s batohem na zádech.)

vychovatel: Ahoj Buratino, co se stalo?

Pinocchio: Ahoj lidi, sotva jsem utekl z Baba Yaga. Můj táta Carlo odešel služebně a já zůstala sama doma. Chtěl jsem si hrát, ale najednou někdo zaklepal, běžel jsem ke dveřím a zeptal se: Kdo je tam? Řekli mi, že přišel lékař z kliniky. Otevřel jsem dveře a uviděl Babu Yagu. Chtěla mě chytit, ale já se uvolnil a běžel k tobě.

vychovatel: Ach! Pinocchio! Co jsi udělal? sedni si na židli, uklidni se! Dnes jsme se s klukama sešli, abychom si promluvili o tom, jak se chovat, když zůstaneš sám doma.

vychovatel: Kluci, podívejte se na tabuli, dnes budeme sbírat kytičku z pravidel, která se musí dodržovat, když zůstanete sami doma.

Začněme naši lekci situací, která se hostovi stala. Chlapi, co udělal Pinocchio špatně?

Děti odpovídají.

vychovatel: Proč nemůžeš otevřít dveře cizím lidem?

Děti odpovídají.

vychovatel: Výborně, kluci, aby Pinocchio na tato pravidla nezapomněl, poslechněte si báseň.

Nepouštějte svého strýce do domu

Pokud je strýc neznámý!

A neotvírej to své tetě,

Pokud je máma v práci.

Koneckonců, zločinec je mazaný,

Předstírejte, že jste mechanik.

Nebo dokonce řekne:

Že k vám přišel pošťák.

Abyste nebyli okradeni,

Neukradeno, neukradeno

Nevěřte cizím lidem

Zavřete pevně dveře!

vychovatel: Dobře, Pinocchio, pochopil jsi, že nemůžeš otevřít dveře cizím lidem?

Pinocchio: Díky kluci, teď už nikomu neotevřu dveře.

vychovatel: Kluci, měli jste situaci, kdy jste zůstali doma sami?

Děti: Spíš ne

vychovatel: Co nám máma říká, než odejde?

Děti: Nikomu dveře neotevírejte.

Vychovatel: Je to tak, máma nám přísně zakazuje otevírat dveře cizím lidem. Tak to bylo v pohádce „Vlk a sedm koziček“, čím matka své děti potrestala?

Děti. Odpovědi!

vychovatel: Co děláte, když vám na dveře zaklepe cizí člověk?

Děti:

Neodpovídej

Zeptejte se, kdo tam je

Neotevírejte dveře

vychovatel: Správně, dobře!

vychovatel: Chlapi, když za vámi přijde vaše teta a řekne, že vám přinesla lahodné sladkosti, otevřete to?

Děti: NE

vychovatel: A když zaklepou na vaše dveře a řeknou, že je to od vaší matky; Zapomněla si tašku doma, otevřete ji?

Děti: NE

vychovatel: A když zaklepou a řeknou: Dobrý den, tady je policie. Prosím otevři dveře. Musíme naléhavě zavolat.

Děti: NE

vychovatel: Výborně, kluci! A to je první pravidlo na naší květině : Neotvírejte dveře cizím lidem.

vychovatel: Pinocchio, co máš v batohu?

Pinocchio: Kluci, přinesl jsem hračky. (Získejte: zápalky, míček, auto, panenku, jehly, nit, nůžky, špendlíky, knihy, letadlo, knoflíky)

https://pandia.ru/text/80/154/images/image003_48.jpg" width="338" height="225">

vychovatel: Výborně, kluci, velmi dobře jste si všimli všech nebezpečí v předmětech. Nemůžete si hrát s piercingem nebo řezáním předmětů. Co bychom teď měli dělat s těmito nebezpečnými předměty?

Děti: dát pryč

„Udržujte v domě pořádek

Vidličky, nůžky, nože,

A jehly a špendlíky

Dejte to na své místo.

Není hezké sedět na tlačítku,

Mohl by sis ublížit zadek?

vychovatel: Pinocchio, pamatuješ si, co ti kluci řekli o těchto věcech. Všechny ostré, propichující a řezné předměty musí být umístěny na své místo. Pořádek v domě není jen pro krásu, ale také pro bezpečnost. Máte doma pořádek?

Tělesná výchova "Pinocchio"

Pinocchio se protáhl,

Předklonit jednou, předklonit dvakrát.

Rozpřáhl ruce do stran -

Zřejmě jsem nenašel klíč.

Abychom dostali klíč

Musíme stát na špičkách!

Ventilátor" href="/text/category/ventilyator/" rel="bookmark">ventilátor, varná konvice, žehlička, mixér, magnetofon, počítač, telefon, topení, elektrický sporák, TV.

https://pandia.ru/text/80/154/images/image008_20.jpg" width="392" height="260 id=">

vychovatel: Myslíte si, že Pinocchio mluví správně? Proč? Je to tak, stát na parapetech a vyklánět se z okna je velmi nebezpečné – můžete spadnout a zlomit se. Opírat se o sklo je velmi nebezpečné. Proč? Sklo je křehké, může se rozbít a zranit dítě.

Pinocchio, určitě si s tebou zahrajeme letadlo, ale jen na ulici,

vychovatel: Pokud bydlíte ve vícepatrové budově, čeká na vás další nebezpečí – jedná se o balkon. Vycházet sám na balkón je velmi nebezpečné.

Děti recitují básničky.

1. Člověk není pták, je pohodlnější jít po schodech dolů,

Pouze kočky skáčou z výšek bez padáku.

2. Balkon není místo na hraní

Bez dospělého tam nechoďte.

Je nebezpečné tam hrát a bavit se,

Můžete spadnout z velké výšky.

A to jsou kluci 5 okvětní lístek a pátý pravidlo domácí bezpečnosti: nebudu se dívat z otevřeného okna.

vychovatel: Náš je připraven bezpečnostní květina. Děti, pamatujte na tato pravidla a klidně zůstaňte doma sami, nic zlého se vám nestane.

https://pandia.ru/text/80/154/images/image010_14.jpg" width="433" height="288 id=">

Děti: Sbohem, Pinocchio.

vychovatel: Kluci, označme NEBEZPEČNÁ místa v naší skupině pomocí nálepky "POZOR".

Nůžky Okno teploměru

Zásuvka Životní bezpečnost" href="/text/category/bezopasnostmz_zhiznedeyatelmznosti/" rel="bookmark">bezpečnost života předškolních dětí. Plánování práce. Konverzace. Hry - Petrohrad: "CHILDHOOD-PRESS", 2010.

3. "Bezpečnost",

4. „Pokud je všechno špatně“ Nebezpečné situace

Sereda Evgenia Nikolaevna
Pracovní pozice: učitel
Vzdělávací instituce: MKDOU TsRR-d/s č. 13
Lokalita: Město Rossosh, Voroněžská oblast
Název materiálu: metodologický vývoj
Předmět: Poznámky k lekci pro střední skupinu: "Nouzové situace doma."
Datum publikace: 25.09.2017
Kapitola: předškolní vzdělávání

Shrnutí lekce o bezpečnosti života ve střední skupině:

„Nouze doma.

Dobrodružství sušenky Kuzi."

Připravil:

Sereda E. N.

Obsah programu:

Upevnit u dětí chápání některých životu a zdraví nebezpečných předmětů, se kterými

děti se setkávají doma, na ulici.

Poskytnout znalosti o významu těchto předmětů pro lidi; o pravidlech používání těchto položek.

Upozorněte děti na potíže spojené s kontakty s cizími lidmi. Pokračovat

naučit děti základním bezpečnostním pravidlům a schopnosti navigace v případě nouze

situace.

Rozvíjet pozornost, řeč, myšlení při řešení problémových situací. Rozšiřte slovní zásobu

v pořádku.

Vypěstujte si starostlivý přístup k sobě a lidem kolem vás; vzájemná pomoc a vzájemná pomoc.

Materiál: hračka „Kuzya“, obrázky zobrazující nebezpečné situace, obrázky s nebezpečnými a

bezpečné předměty, taška s hračkami a nebezpečnými předměty, jehelníček, krabice,

kniha „Jak se chovat v nouzové situace».

Průběh lekce:

Děti vstupují do skupiny a stojí v kruhu.

vychovatel: Kluci, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo. Pojďme je získat

Přivítejme se.

Děti:"Ahoj"

vychovatel:

Jsem rád, že teď všechny vidím

Koneckonců, čekám na tebe už dlouho

Držme se spolu za ruce

A usmějme se na sebe!

vychovatel: Podívejme se na sebe, na naše hosty. Usmějme se, abychom mohli mít

dobrou náladu a začněme lekci.

Ozve se zaklepání na dveře

vychovatel: Vasiliso, jdi a zjisti, kdo přišel?

(dítě přijde ke dveřím, zeptá se: „Kdo je tam?“, vrátí se a řekne, že přišel koláček

vychovatel: Chlapi, řekněte mi, udělala Vasilisa správnou věc, když neotevřela dveře?

Proč? (odpovědi dětí). Sedni si! Půjdu to otevřít a zjistím, co se stalo Kuzyovi (učiteli

otevře dveře, Kuzya „vejde“ - chlupatý, rozcuchaný, s taškou).

vychovatel: Kuzya, ahoj. Rychle přijď! Proč vypadáš takhle?

Kuzya: Ahoj hoši! Sotva jsem utekl z Baba Yaga.

vychovatel: A proč? Co se stalo?

Kuzya: Moje matka šla do obchodu a nechala mě samotnou. Sbíral jsem hračky do tašky a chtěl

hrát si. Najednou ale někdo zazvonil u dveří. Běžel jsem ke dveřím a zeptal se: Kdo je tam? Na to mi odpověděli

přišel lékař z kliniky. Otevřel jsem dveře a uviděl Babu Yagu. Chtěla mě chytit. Ale já

utekl, práskl dveřmi a běžel k tobě. Pomoc! Bojím se! Bojím se!

Vychovatel: Ach! Kuzya! Kuzya! Co jsi udělal? Sedněte si na židli a uklidněte se! Chlapi! A

řekněme Kuzovi, co udělal špatně! A ty Kuzyo, poslouchej a pamatuj!

1. Učitel spolu s dětmi analyzuje situaci „Sám doma“.

otázky:

1. Je možné, aby děti otvíraly dveře cizím lidem, pokud doma nejsou žádní dospělí?

2 Co byste měli udělat jako první: otevřete dveře nebo se zeptejte: „Kdo je tam?“

3 Komu otevřít dveře: zámečníkovi, pošťákovi, lékaři? (odpovědi dětí)

Závěr: Nikdo by nikdy neměl otevírat dveře, pokud doma nejsou žádní dospělí!

Vychovatel: Kuzyo, co budeš dělat, když se ztratíš?

Kuzya: Ach! Nevím!

vychovatel: Co budete dělat? (odpovědi dětí)

(Neplač a utíkej pryč. Máma tě najde. Musíš požádat o pomoc policii,

k ochrance. On pomůže. Musíte uvést svou domácí adresu a telefonní číslo, příjmení matky, jméno a příjmení a

tátové. A toto si musíte vždy pamatovat a nikdy nezapomenout)

vychovatel: A když k vám přijde cizí člověk a řekne: „Pojď se mnou, dám ti kotě“.

Dám ti dárek“ nebo pojďme, dám ti nějaké bonbóny, co uděláš? Křičí: „Pomoc, tohle není moje

Táto!"; nenastupovat do aut s cizími lidmi, nebrat sladkosti apod. (obrázek)

Závěr:

Pokud je strýc neznámý,

Chce tě vzít domů

Nebo ti dá bonbón

Musíte odpovědět: NE!

vychovatel: Výborně chlapci! Pamatuji si Kuzyu! Vždy dodržujte tato pravidla!

Lekce tělesné výchovy „Proud prochází dráty“.

vychovatel: Kuzy, co máš v tašce?

Kuzya: Kluci, přinesl jsem vám různé hračky na hraní.

vychovatel: Oh-oh-och, co jsi nám přinesl Kuzyo. Pojďte, pojďme se na to podívat, kluci. (učitel

vytahuje z tašky: zápalky, míček, psací stroj, panenku, jehelníček, nitě, nůžky, špendlíky, knihy,

letadlo, tlačítka a položí je na stůl) Pojďme si je vyjmenovat.

vychovatel: Kluci, myslíte si, že všechny tyto předměty lze hrát? A proč? (Umět

píchnout si, říznout se) Aha, teď je rozdělme na nebezpečné (které se nedají hrát) a

bezpečné (lze hrát)

vychovatel: Oh, skvělí kluci, všechno udělali správně. Nyní se podívejme na obrázky

položky, které nelze přehrát.

Děti si na notebooku prohlížejí fotografie nebezpečných předmětů.

vychovatel: Kluci, dívali jsme se na obrázky, ale tady máme takové položky jako

varná konvice, vysavač, pračka, fén, žehlička. Proč je potřebujeme? (odpovědi dětí) Oh, jak je získáme?

můžeme to nazvat jedním slovem? (elektrická zařízení)

2. Analýza situace „Zápasy nejsou hračka pro děti.“

vychovatel: Kluci, řekněte mi, proč potřebujeme zápalky? (zapálit oheň zápalkami). A oheň

škodí nebo prospívá? Jaké výhody přináší oheň?

Děti: pomáhá při vaření jídla, můžete se u něj ohřát, svítí, když je tma.

vychovatel: Ale pokud se s ohněm nezachází opatrně, co se může stát? Co dělat, pokud

Začal požár? (odpovědi dětí) Na jaké číslo mám zavolat? (učitel ukazuje číslo

Prohlížení obrázků.

Závěr:

Kdo je nedbalý s ohněm?

Hrozí požár

Chlapi! Pamatuj si to

S ohněm se nedá žertovat!

vychovatel: Kuzyo, pamatuj, že zápalky nejsou hračky pro děti!

Kuzya: Kluci, připravil jsem pro vás překvapení. Na stolech jsou obrázky s různými předměty. Tobě

musíte vybrat 1 obrázek, na kterém je zobrazen elektrický spotřebič, a vyplnit kroužky

pod ním červenou tužkou.

vychovatel: Dobře, pojďme vám říct, jaké zařízení jste si vybrali? Počítejme, kdo má kolik

kruhy jsou vyplněny.

vychovatel:- Kuzya! Jaké krásné letadlo! Vyrobil sis to sám?

Kuzya:- Ano! Přinesl jsem to klukům. Spustíme to hned! Musíte otevřít okno, postavit se

okenní parapet a poslat letadlo dolů.

vychovatel:- Co si myslíte, mluví Kuzya správně? Proč? (odpovědi

děti) Správně, je velmi nebezpečné stát na parapetu a vyklánět se z okna - můžete spadnout a

rozbít a je také velmi nebezpečné opírat se o sklo. Proč? Sklo je křehké, to může

havarovat a dítě se zraní. Kuzyo, určitě si s tebou zahrajeme na letadlo, ale

pouze na ulici.

vychovatel:- Kluci! Nyní si zahrajeme hru s Kuzyou.

Hra „Můžeš – nemůžeš“ (děti stojí v kruhu)

Teď tě prověřím

A začnu pro tebe hru,

Teď ti položím otázky,

Není snadné na ně odpovědět.

Pokud si myslíte, že to lze udělat, pak tleskáte rukama, a pokud si myslíte, že je to nemožné,

zkříží ruce na hrudi.

Pamatuješ si všechno? Začněme!

otázky:

1. Mohu hrát se zápalkami?

2. Mohu zapnout žehličku bez dospělých?

3. Mohu si hrát s kostkami?

4. Je možné brát sladkosti od cizích lidí?

5. Je možné volat 01 v případě požáru?

6. Mohu vylézt na parapet?

7. Mohu si dát jehly do úst?

8. Lze hračky vrátit na své místo?

9. Mohu mamince pomoci?

10. Je možné se v případě požáru schovat pod postel?

11. Když se ztratíš, měl bys zavolat mámě?

vychovatel:- Výborně chlapci!

Aby se předešlo nebezpečí

Udělejme správnou věc.

vychovatel: Kluci, dnes jsme hodně mluvili o nebezpečných a bezpečných situacích.

Kuzyo, pamatuješ, že nebezpečné předměty jsou velmi potřebné, ale pokud je použiješ nesprávně resp

vzít bez svolení dospělých, mohou nastat potíže.

Kuzya: Ano, kluci, pamatuji si všechno: vždy budu dělat správnou věc a používat ji opatrně

nebezpečné předměty. A teď je čas, abychom se rozloučili. Sbohem, chlapi.

Děti: Sbohem, Kuzya.

vychovatel: A my kluci, vy a já si musíme pamatovat, že bychom si neměli hrát s nebezpečnými předměty. JE TO ZAKÁZÁNO.

Co když vás někdo cizí chce vzít domů nebo vám dát bonbón, musíte odpovědět NE.

Co když doma nejsou žádní dospělí, pak nikdy nikomu neotevírejte dveře? JE TO ZAKÁZÁNO. A co zápasy pro děti?



Nejnovější materiály webu